برنامه‌ریزی برای کاهش سوانح بهترین راه پیشگیری از آسیب‌های سیستم اعصاب

دکتر «سیمون فلمینگر» :
برنامه‌ریزی برای کاهش سوانح بهترین راه پیشگیری از آسیب‌های سیستم اعصاب مرکزی است
یک جراح و متخصص مغز و اعصاب شرکت کننده در نخستین کنگره بین المللی نروترومای رضوی از لندن گفت: برنامه‌ریزی برای کاهش سوانح بهترین راه پیشگیری از آسیب‌های سیستم اعصاب مرکزی است.
دکتر «سیمون فلمینگر» در حاشیه برگزاری این کنگره در گفتگو با خبرنگار ستاد خبری نخستین کنگره بین‌المللی نروترومای رضوی افزود: سطح علمی این کنگره و مقالاتی که توسط متخصصان و جراحان مغز و اعصاب از کشورهای مختلف جهان ارائه می‌شود مورد توجه متخصصان صاحب نام دنیا قرار گرفته است.
وی با اشاره به وجود تجهیزات پیشرفته و روز دنیا در بیمارستان فوق تخصصی رضوی عنوان کرد: شرکت در این کنگره و استفاده از آموخته‌های پزشکان و متخصصان ایرانی و دیگر کشورها افتخار بزرگی است. وی خاطرنشان کرد: روند رشد و پیشرفت پزشکی در ایران به پیدایش روش‌های جدید درمان بیماران دچار آسیب‌های مغزی و نخاعی کمک زیادی می‌کند.
«فلمینگر» تصریح کرد: پیشگیری مهم‌ترین اصل در کاهش ضربات مغزی و نخاعی و کاهش عوارض آن می‌باشد که نیازمند برنامه‌ریزی جامع و همه جانبه است. استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه لندن متذکر شد: ایمن‌سازی به کاهش آمار آسیب‌های مغزی کمک می‌کند و در مقایسه با هزینه‌های درمان این بیماران به هزینه کمتری نیاز دارد.
وی با اشاره به ارائه مقاله با موضوع مشکلات و عوارضی بعد از نروتروما در سیستم‌های مختلف بدن گفت: افرادی که دچار ضربه مغزی می‌شوند, حجم مغزشان تغییر می‌کند و ممکن است وارد مرحله اغما ‌شوند.
نخستین کنگره بین المللی نروتروما(ضربه های مغزی نخاعی) به همت بیمارستان فوق تخصصی رضوی وابسته آستان قدس رضوی با حضور بیش از 300 متخصص و جراح مغز و اعصاب داخلی و خارجی از کشورهای آمریکا انگلیس, کانادا, آلمان, استرالیا, نیوزلند, بلژیک, ایتالیا, سویس و آفریقای جنوبی از 2 آذر ماه جاری آغاز و تا 4 آذرماه ادامه دارد.

 

رنامه ریزی هماهنگ‌ برای مقابله با سوانح

در آرشیوها، کتابخانه‌ها و مراکز اسناد

Wellheisev,Johanna6. Press,2002-Xvi,283P. London:Scarecrow and record centers-2nd ed- for orchives,Libraries integrateddisaster Ptanning An ounce of Prevention: دکتر مهرداد نیکنام‌ دکترای کتابداری و کارشناس‌ کتابخانه ملی

طی پانزده سالی که از انتشار ویرایش نخست این کتاب گذشته تغییرات‌ زیادی رخ داده است.مشاهدات ما حاکی از اینست که رویکردهای امروزی به‌ برنامه ریزی برای مقابله با سوانح،آمادگی و بازیافت بر پیشرفتهایی که در زمینهء حفاظت و نگهداری فراگیر حاصل شده اثر گذاشته است؛به گونه‌ای که تصویر بزرگ خط مشی‌های مدیریت حفاظت و نگهداری جای تأکید قبلی بر حفاظت و نگهداری جداگانهء اقلام موجود در کتابخانه‌ها و آرشیوها را گرفته است. رویکردهای امروزی بر تغییرات جهانی نیز اثر گذاشته است.فن آوری و دستیابی‌ به اطلاعات در تمامی اشکال آن بحرانی و دارای نقشهای تعریف شده‌ای فرض‌ گردیده است.این تغییرات باعث پیدایش نیاز و بروز اهمیت فرآیند برنامه‌ریزی‌ جامع برای مقابله با سوانح و تلفیق آن با مسئولیت‌های اصلی و وظایف هر سازمان‌ و جامعه گسترده‌تر شده است.

هدف از انتشار این کتاب فراهم آوردن یک رویکرد عملی و گسترده نسبت به‌ مسئله‌ای است که آن را برنامه‌ریزی هماهنک برای مقابله با سوانح می‌نامند. تأکید این رویکرد مدیریتی حفاظت و نگهداری نسبت به برنامه‌ریزی بر اهمیت‌ یک فرآیند هماهنگ پیوسته و دائمی است.در بسیاری سازمانها این مسئله نیازمند نوعی دگرگونی در مفهوم برنامه‌ریزی برای مقابله با سوانح است.اعتقاد ما بر این‌ است که فرآیند برنامه‌ریزی برای مقابله با سوانح تنها زمانی می‌تواند با موفقیت‌ حاصل شود که نخست آن را به منزلهء یک مسئولیت سازمانی گسترده بپذیریم؛ مسئولیتی که باید مورد حمایت قرار گیرد و مدیریت و هماهنگ شود.به علاوه،هر سازمانی باید وابستگی متقابل تمامی مراحل برنامه‌ریزی برای مقابله با سوانح‌ یعنی پیشگیری،حفاظت،آمادگی،واکنش،بازیافت،بازسازی و ارزیابی پس از سانحه را بشناسد.در نتیجه،آنچه قبلا عمدتا به منزلهء وظیفهء ایمنی و حفاظت و

/ 0 نظر / 17 بازدید