بنیاد آموزش، ایمنی و پیش گیری از اثرات سوانح ( آپ )

منابع اصلی مدیریت امداد و نجات: 1- سوانح و رابطه آن باتوسعه و برنامه ریزی 2- برنامه ریزی و نقش آن در پیشگیری از سوانح

به بهانه روز آتش‌نشانی و ایمنی؛ دستی بر آب، نشانی بر آتش
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٧/۸
 

صدای آژیر که بلند می‌شود، فرقی نمی‌کند در چه وضعیتی قرار داشته باشی؛ باید سریع عازم محل حادثه شوی.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)– منطقه خراسان، تا وقتی به محل حادثه برسی، توی دلت هزاربار از خدا می‌خواهی که به موقع برسی تا بتوانی به همنوع خودت کمک کنی. وقتی هم که به محل می‎رسی و شرایط را می‌‌بینی هیچ چیزی جز نجات جان هم‌وطنت توی ذهنت نیست و تمام تلاش خودت را برای نجات دیگری انجام می‌دهی و حتی اگر در سخت‌ترین شرایط باشی، حاضری از جانت بگذری تا به وظیفه‌ات به درستی عمل کنی.
تنها هدف، نجات جان حادثه دیده است. فرقی نمیکند حادثه، حریقی که لحظه به لحظه زبانه میکشد و شعلهورتر میشود، باشد یا عمق زمین یا زیر خروارها آوار؛ باید آماده باشی برای فداکاری.


 

مجید بقایی یکی از آتش‌نشانان شهر کاشمر است که سال‌هاست کارش نجات حادثه‌دیدگان است. به نظر او یک آتشنشان باید قادر باشد در بحرانیترین شرایط محیطی و زیانآورترین وضعیت کاری به یاری حادثهدیدگان بشتابد.
بقایی که از اولین روزهای شروع به کارش در شهرداری، با عشق و علاقه در قسمت آتشنشانی فعالیت خود را آغاز کرده و تمام سختی‌های این حرفه را با جان و دل خریده، به خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان گفت: آتشنشان برای نجات جان و مال دیگر انسان‌ها با حوادث مختلفی روبه‌روست.
وی که به همسر و دو فرزندش فعالیتهای پیشگیرانه از حوادث را آموزش داده، با بیان اینکه خانواده‌اش با همه سختی‌های کار او کنار آمده‌اند، بیان کرد: امکانات و تجهیزات آتشنشانی با گذشته تفاوت دارد. به طوریکه در حال حاضر با وسایل و تجهیزات امدادرسانی جدید کمک به حادثه‌دیدگان راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد حتی وسایل شخصی جهت امنیت جانی آتش‌نشانان در مواجهه با حریق افزایش یافته است.
بقایی افزود: یکی از مشکلات بزرگ آتشنشانی مزاحمتهای تلفنی است. در گذشته با این مزاحمتها شماره تلفن آتش‌نشانی اِشغال میشد اما خوشبختانه هماکنون با افزایش خطوط تلفن 125 همواره پاسخگوی شهروندان هستیم تا خدای نکرده در صورت بروز حادثه به موقع مأموریت خود را انجام دهیم.
وی تصریح کرد: هرچند نسبت به گذشته مزاحمت‌های تلفنی آتشنشانی کمتر شده اما باید یادمان باشد گاهی با یک تلفن بیجا و ایجاد مزاحمت و اعزام گروه به محلی که هیچ حادثه‌ای رخ نداده، از خدماترسانی به حادثهدیدگان عقب می‌مانیم.
بقایی با بیان اینکه بیشترین تماس به آتشنشانی شهرمان در تابستان صورت میگیرد، اظهار کرد: اغلب حریقها مربوط به خرمن‌های کشاورزان است که گاه از روی دشمنی یا سهلانگاری است و با آتش گرفتن خرمن سرمایه یک کشاورز از بین میرود.
وی ادامه داد: اگرچه آتشنشانی فقط در محدوده شهری باید خدمات ارائه کند، ولی در هر تماسی و با خبر شدن از وقوع حادثه‌ای خود را ملزم به ارائه خدمات میدانیم، به طوریکه گاه با بروز حوادثی در روستا ما حضور مییابیم. هرچند به دلیل طولانی بودن مسافت و رعایت سرعت مجاز اغلب دیر می‌رسیم.
بقایی با تأکید بر اینکه باید دهیاران برای آموزش و راهاندازی حداقل یک ایستگاه کوچک آتشنشانی در هر روستا اقدام کنند، اظهار کرد: آموزش و تأمین حداقل امکانات در برنامه دهیاریها از تحمیل برخی خسارت‌ها جلوگیری خواهد کرد.
وی با بیان اینکه بیشترین حریق در منازل توسط خانمها با آتش گرفتن روغن صورت می‌گیرد و از آنجا که غالباً آدم‌ها نمیتوانند با این اتفاق به خوبی برخورد کنند، حادثه‌های بعدی پیش میآید، گفت: اگرچه وجود کپسول آتش‌نشانی در هر منزلی واجب است ولی بعضی خانواده‌ها توان تهیه این امکانات را ندارند.
بقایی افزود: با وقوع آتش‌سوزی در منازل می‌توان با استفاده از یک پارچه یا پتوی خیس از سرایت آتش به دیگر جاها جلوگیری کرد که فراگیری این نکات کوچک از هراس و ترس از مشاهده آتش جلوگیری میکند.
وی با بیان اینکه بعضی از حریقها آنچنان اندک است که نیازی به حضور آتشنشانان نیست و به دست مردم قابل مهار است، اظهار کرد: اگر هرکسی خود را موظف کند چند ساعت از وقتش را برای یادگیری آموزش‌های اطفای حریق بگذارد از شدت خسارتهای ناشی از بروز حوادث کاسته میشود.
بقایی افزود: فراگیری برخی مهارت‌ها کمترین هزینه را دارد و با افزایش آگاهی فرد برای مواجهه با حادثه افزایش مییابد و میتواند بر حریق و یا هر حادثه دیگری غلبه کند.
این آتشنشان، تلخترین حادثهای که در طول دوران خدمت با آن مواجه شده را مربوط به سال‌های خیلی دور دانست که بانویی با خودسوزی جانش را از دست داد و برای نجات او کاری از دستش بر نیامد.
این آتشنشان که طی مدت خدمتش دچار سوختگیهای سطحی هم شده، گفت: خطرناک‌ترین حادثهای که تا حالا با آن مواجه شدم، انفجار کپسول گاز خودرو در یکی از پمپ بنزینها بود که به دلیل انفجار دچار سوختگی از ناحیه صورت و دست‌ها شدم.
وی شیرینترین خاطره کاریاش را نجات فردی عنوان کرد و گفت: به دلیل وقوع تصادف بین دو خودرو نیسان و وانت، به طرز عجیبی فرمان به شکم و قفسه سینه راننده نیسان فرو رفته بود و نیروهای اورژانس از ما تقاضا کردند زودتر او را بیرون بیاوریم زیرا کپسولهای اکسیژن آن‌ها رو به اتمام و مرگ او حتمی بود، لذا ما با ست هیدرولیک خودرو را تکه کرده و فرد را بیرون آوردیم، حتی میله ترمزدستی که به داخل زانو فرو رفته بود با قیچی برش دادیم.
وی با بیان اینکه آموزش جهت آگاهی مردم در برابر حادثه‌ها به ویژه آموزشهایی که از طریق مدارس و مهدکودکها ارائه میشود نسبت به گذشته بیشتر و البته تاثیرگذار بوده است، از همه مردم خواست به یادگیری نکات ایمنی اهمیت بدهند زیرا اگر در هر خانه یک آتشنشان افتخاری حضور داشته باشد، خسارت‌های ناشی از حوادث کاهش می‌یابد.