بنیاد آموزش، ایمنی و پیش گیری از اثرات سوانح ( آپ )

منابع اصلی مدیریت امداد و نجات: 1- سوانح و رابطه آن باتوسعه و برنامه ریزی 2- برنامه ریزی و نقش آن در پیشگیری از سوانح

برگزاری مانور تخصصی زلزله با مشارکت آبفای خراسان رضوی
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٧
 

اولین  مانور تخصصی زلزله مشهد با رویکرد تامین خدمات پایدار در مشهد آغاز شد.


به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا- منطقه خراسان، این مانور با مشارکت شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی  و استان‌های سمنان، گلستان، مازندران، یزد، خراسان شمالی و خراسان جنوبی به عنوان معین شرکت آب و فاضلاب مشهد و جانشینی آبفای استان تهران آغاز شده است.

شرکت آبفای خراسان رضوی با اعلام احتمال زلزله از سوی فرماندهی، ضمن بسیج 55 تن از نیروها و ادوات لجستیکی، آبرسانی و کمک‌رسانی خود  و نصب چند دستگاه چادر در یکی از مناطق جنوب غرب مشهد اقدام به برپایی پایگاه مدیریت بحران برای کمک رسانی به مصدومان و آسیب دیدگان و ترمیم شبکه‌های توزیع و تامین آب زلزله زدگان کرده است.

به گفته مهندس رضا یاقوتی‌نیا مدیردفتر بحران آبفای خراسان رضوی این شرکت با سه اکیپ آب‌رسانی، دو اکیپ برق‌رسانی و دو اکیپ رفع اتفاقات از ستاد و شرکت های تبصره دو سبزوار، نیشابور و تربت حیدریه و امورهای گناباد و طرقبه شاندیز نقش فعالی در این مانور ایفا می‌کند.


وی افزود: شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی برای حضور در مانورتخصصی زلزله مشهد از چند ماه قبل کار آماده سازی نیروهای درگیر را با برگزاری کلاس های آموزشی و توجیهی و بسیج امکانات در دستور کار قرار داد تا با آمادگی کامل در مانور حضور پیدا کند.

یاقوتی‌نیا گفت: شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و استانداری خراسان رضوی عملکرد شرکت‌های حاضر در مانور را ارزیابی می‌کنند.

حسین اسماعیلیان، مدیر عامل آبفای خراسان رضوی در اولین روز مانور زلزله مشهد با حضور در کمپ مدیریت بحران این شرکت از تلاش همکاران در اجرای مانور تقدیر کرد و از آمادگی آبفای استان برای کمک‌رسانی و سقایی شهروندان در سوانح و حوادث احتمالی خبر داد.

در این بازدید که معاونان بهره‌برداری و مالی و پشتیبیانی نیز حضور داشتند اسماعیلیان سپس در نشست با مسئولان واحدهای روابط عمومی، تدارکات، ارتباطات، امداد و نجات، حراست و بسیج در جریان اقدامات انجام شده قرار گرفت و راهنمایی‌های لازم را برای ارائه هر چه بهتر و سریع‌تر خدمات امدادی و فنی مهندسی به زلزله زدگان مطرح کرد.

مهدی مظفری، مدیر دفتر بحران آبفای استان تهران هم با حضور در کمپ مدیریت بحران با نحوه خدمت‌رسانی و امکانات آبفای خراسان رضوی آشنا شد و اقدامات این شرکت را الگوی مناسبی برای سایر شرکت ها دانست .

وی به چند موضوع به عنوان نقاط برجسته شرکت آبفای خراسان رضوی اشاره و اظهار کرد: یک‌پارچگی تیم، تفاوت فرماندهی با بقیه اعضاء و برخورداری از آمادگی لازم برای تطبیق خود با شرایط اقلیمی و آب و هوایی از ویژگی‌های بارز مدیریت بحران آبفای خراسان رضوی است.

به گفته مظفری در حوزه ماشین‌‎آلات و تجهیزات نیز تمام توانمندی شرکت به کارگرفته و وارد صحنه شده است.
وی اقدامات حفاظتی مورد استفاده را ابتکاری و قابل تعمییم به سایر استان‌ها ارزیابی کرد و ادامه داد: این ابتکارات در ایجاد یک ظرفیت برای واکنش سریع در شرایط اضطرار مهمترین اقدام بود که آبفای خراسان رضوی با بهره گیری از فرصت برگزاری مانور، ظرفیت ها را به بالفعل تبدیل کرد.

مظفری این نیروهای به کارگرفته شده در مانور را 550 تن و در قالب 25 سناریوی اعلام شده و 14 سناریوی اعلام نشده دانست که شرکت ها بایستی از چنان آمادگی برخوردار باشند تا در صورت اعلام سناریوهای غیر قابل پیش‌بینی قادر به انجام اقدامات تامینی و خدمات‌رسانی باشند.