بنیاد آموزش، ایمنی و پیش گیری از اثرات سوانح ( آپ )

منابع اصلی مدیریت امداد و نجات: 1- سوانح و رابطه آن باتوسعه و برنامه ریزی 2- برنامه ریزی و نقش آن در پیشگیری از سوانح

دو انبار کارخانه داروسازی خوارزمی در آتش سوخت
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 

حوادث - در یک آتش سوزی گسترده و بزرگ که در کیلومتر 10 جاده مخصوص کرج، شهرک استقلال اتفاق افتاد، دو انبار بزرگ دارو و مواد شیمیایی کارخانه داروسازی خوارزمی طعمه شعله های آتش شد و خسارت سنگینی ببار آورد.


 

 

 

 

 

به دنبال اعلام وقوع این حادثه در ساعت 12:30 دقیقه امروز چهارشنبه به سامانه 125 آتش نشانی تهران، ستاد فرماندهی این سازمان آتش نشانان ایستگاه های 20، 45، 59، 44، 16، 77 و 87 و هم چنین گروه ویژه مقابله با حوادث شیمیایی، 7 دستگاه تانکر آب و 7 دستگاه خودروی فوماتیک سازمان آتش نشانی تهران را روانه محل حادثه کرد.

سعید علیزاده معاون عملیات منطقه 4 سازمان آتش نشانی تهران که در محل حضور داشت، در این باره گفت: به دلیل پیوستگی سوله ها با یکدیگر و مملو بودن این انبارها از اجناس مواد شیمیایی به ویژه مایعات قابل اشتعال فراوان مانند الکل، آتش سوزی به سرعت گسترش یافت.

به گفته او هنگام رسیدن آتش نشانان به محل حادثه، اجناس داخل محوطه و هم چنین داخل سوله ها که تا سقف آن به ارتفاع بیش از 10 متر چیده شده بود کاملا شعله ور بودند و هر آن نیز به خاطر وجود مواد سریع الاشتعال زیاد در محل احتمال می رفت به انبارهای دیگر سرایت کند که خوشبختانه با تلاش نیروهای آتش نشانی از انتقال حرارت و آتش به انبارهای مجاور جلوگیری شد.

علیزاده گفت: در جریان این حادثه دو سوله بزرگ کاملا دچار آتش سوزی شد که به سرعت توسط آتش نشانان خاموش شد. معاون عملیات منطقه 4 آتش نشانی تصریح کرد: تلاش آتش نشانان واقعا در جلوگیری از گسترش آتش سوزی بسیار ایثارگرانه و چشمگیر بود به طوری که با سعی زیاد توانستند با محاصره این انبارها، آتش سوزی را کاملا مهار و خاموش کنند و اجازه ندادند آتش به دیگر انبارهای مجاور که مملو از مواد دارویی و شیمیایی بود سرایت کند.

علیزاده با اعلام اینکه دراین حادثه به هیچ کس صدمات جانی نرسیده است، در مورد میزان خسارت وارده و علت وقوع این آتش سوزی گفت: با توجه به گستردگی این آتش سوزی و فراوانی اجناس سوخته شده، گروهی از کارشناسان آتش نشانی پس از لکه گیری کامل این آتش سوزی کار خود را برای بررسی علت بروز این حادثه و نیز برآورد خسارت وارده آغاز کردند.
منبع: پایگاه خبری 125