بنیاد آموزش، ایمنی و پیش گیری از اثرات سوانح ( آپ )

منابع اصلی مدیریت امداد و نجات: 1- سوانح و رابطه آن باتوسعه و برنامه ریزی 2- برنامه ریزی و نقش آن در پیشگیری از سوانح

اورژانس اجتماعی /کودک آزاری بیشترین علت تماس با اورژانس اجتماعی !
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٦
 

ارائه خدمات مداخله در بحران به افراد در معرض آسیب و آسیب دیده
اورژانس اجتماعی
این مرکز با ارائه خدمات تخصصی به افرادی که در شرایط بحرانی قرار دارند توانایی و مهارت سازگاری با محیط ایشان را برای حل موفقیت آمیز بحران افزایش می‌دهد بدیهی است برخورد صحیح با آسیبهای اجتماعی و فراهم کردن زمینه پیشگیری از بروز آسیبهای اجتماعی در افراد و بازگشت مجدد آسیب دیدگان به کانون گرم خانواده و جامعه ، حفظ و ثبات خانواده را در بر خواهد داشت .
هدف از این مرکز :
- ارائه خدمات فردی و تخصصی لازم به افراد آسیب‌ دیده اجتماعی یا در معرض آسیب‌های اجتماعی به منظور جلوگیری از انحراف مجدد آنان
- شناسایی کانونهای بحران زا و اقدامات تخصصی در بحران زدائی


«کودک‌آزاری» بیشترین علت تماس با اورژانس اجتماعی
جام جم آنلاین: مدیرکل امور آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تشریح آخرین آمارهای عملکرد اورژانس اجتماعی به ترتیب کودک‌آزاری، همسرآزاری، فرار از منزل و اعتیاد را مهم‌ترین علل تماس با اورژانس اجتماعی عنوان کرد.
 

ولی‌الله مسعودی فرید در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام خبر برقراری 92 هزار تماس مرتبط با اورژانس اجتماعی در سال گذشته اضافه کرد: از مجموع تماس‌ها حدود 25 هزار تماس، به پذیرش در مراکز مداخله در بحران منجر شده است که برخی به‌صورت داوطلبانه و برخی از طریق ارجاع مراجع قضایی و انتظامی صورت گرفته است. بخش خدمات سیار اورژانس نیز 52 هزار ماموریت انجام داده است.

به گفته وی، 80 تا 85 درصد مکالمات برقرار شده با اورژانس اجتماعی، زمانی کمتر از پنج دقیقه دارد و به طور میانگین 15 تا 30 دقیقه از زمان هر تماس تا حضور تیم‌های مداخله در بحران به طول می‌انجامد.

وی با اعلام خبر ارسال آیین‌نامه اورژانس اجتماعی به کمیسیون اجتماعی هیات دولت در هفته آینده اعلام کرد: جزئیات و کلیات این آیین‌نامه در هفته گذشته در پیش جلسه کمیسیون اجتماعی دولت به تصویب رسیده و امیدواریم تا شهریور به‌تصویب هیات دولت برسد.

مدیرکل امور آسیب‌دیدگان اجتماعی توضیح داد: در شهرهای بزرگ، مشکل دسترسی برای خودروهای اورژانس اجتماعی به‌قوت خود باقی است؛ چراکه در این شهرها محدودیت تردد خودرو وجود دارد و خودروهای اورژانس نیز به عنوان خودروی امدادی قلمداد نشده و اجازه ورود به خطوط ویژه را ندارند و این موضوع از جمله مسائلی است که در آیین‌نامه جدید لحاظ شده است.

وی خط 123 را در طول شبانه‌روز برای تماس شهروندان با اورژانس اجتماعی فعال عنوان کرد.