بنیاد آموزش، ایمنی و پیش گیری از اثرات سوانح ( آپ )

منابع اصلی مدیریت امداد و نجات: 1- سوانح و رابطه آن باتوسعه و برنامه ریزی 2- برنامه ریزی و نقش آن در پیشگیری از سوانح

منشور جامعه ایمن شهر تهران
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٦
 
شهرداری تهران بنا بر مأموریت سازمانی خود با رویکرد دستیابی به توسعه پایدار شهری و در راستای سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی و در راستای مسئولیت و تعهدی که در برابر ارتقای عادلانه ایمنی شهروندان محترم دارد، از سال ۱۳۸۶ با تأسیس شورای سیاستگذاری جامعه ایمن شهر تهران اقدام به اجرای آزمایشی مدل جامعه ایمن (مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت) در ۱۳ منطقه شهرداری نموده است و اکنون در نظر است تهران به عنوان بزرگترین شهر ایمن جهان، به شبکه جهانی جوامع ایمن بپیوندد. لذا مقتضی است تمامی معاونان، شهرداران مناطق و نواحی، مدیران کل، مدیران عامل شرکت‌ها و رؤسای سازمان‌های شهرداری تهران با هماهنگی شورای سیاستگذاری جامعه ایمن شهر تهران ضمن اتخاذ سیاست‌های حامی امینی، توسعه محیط‌های ایمن، تقویت اقدامات ایمنی، توسعه خدمات و محصولات ایمن و توانمندسازی شهروندان برای تأمین، حفظ و ارتقای ایمنی خود، خانواده، محله و شهری که در آن زندگی می‌کنند، نسبت به توسعه شاخص‌های شش‌گانه جامعه ایمن به شرح زیر در حوزه مدیریتی مربوطه اقدام نمایند:

۱- ایجاد ساختاری مشارکتی، مبتنی بر همکاری‌های بین بخشی بخش‌های مختلف عهده‌دار ارتقای ایمنی جامعه برای هدایت برنامه‌های جامعه ایمن.
۲- تدوین و اجرای برنامه‌ای مستمر و دراز مدت که همه گروه‌های سنی و جنسی و همه محیط‌ها و موقعیت‌های زندگی ، کار، آموزش و تفریح شهروندان را تحت پوشش قرار دهد.
۳- تدوین و اجرای برنامه‌هایی که هدف آن‌ها گروه و محیط‌های پرخطر هستند و برنامه‌هایی که باعث ارتقای ایمنی گروه‌های آسیب پذیر می‌گردند.
۴- تدوین و اجرای برنامه‌هایی برای مستندسازی فراوانی و علل آسیب‌ها
۵-ایجاد ابزارهای ارزشیابی مناسب برای ارزیابی برنامه ها ، فرآیندها و آثار تغییر
۶- حضور مداوم در شبکه‌های ملی و بین المللی جوامع ایمن

بدیهی است توسعه چنین اقداماتی نیازمند جلب همکاری‌های بین بخشی، مشارکت نخبگان و اساتید حوزه و دانشگاه، مشارکت شهروندان و تشکل‌های مردمی و نیز توجه به اصول شهروندمداری و محله محوری است. تنها در سایه چنین تعهد و تلاشی است که می توانیم با اتکال الطاف الهی، شهر خوبمان تهران را بزرگترین شهر ایمن جهان سازیم، شهری برای زندگی ایمن و متعالی