بنیاد آموزش، ایمنی و پیش گیری از اثرات سوانح ( آپ )

منابع اصلی مدیریت امداد و نجات: 1- سوانح و رابطه آن باتوسعه و برنامه ریزی 2- برنامه ریزی و نقش آن در پیشگیری از سوانح

نجات 11 نفر از گرفتار شدگان سیل در اطراف مشهد
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٥
 

آفتاب: حسن جعفری با بیان این مطلب افزود: در پی بارندگی یکشنبه شب در مجموع 12 مورد آب افتادگی در اماکن مسکونی وانبار در روستاهای حومه شمالی مشهد، خصوصا روستاهای فرخد، همت‌آباد و قرقی به سامانه (125) سازمان آتش‌نشانی مشهد گزارش شد که بلافاصله ستاد فرماندهی عملیات، تیم ویژه امداد ونجات ایستگاه‌های 28، 7،8،6،29 و چهارده را با امکانات کامل از جمله موتور پمپ‌های قوی به منظور رفع آب افتادگی عازم اماکن و محل‌های حادثه دیده کرد.

وی ادامه داد: نجات‌گران آتش‌نشانی پس از رسیدن به محل با استفاده از امکانات و تجهیزات ویژه اقدام به تخلیه آب از اماکن کردند.

جعفری تصریح کرد: 9 نفر از سرنشینان پنج خودرو گرفتار در سیلاب و همچنین محبوس شدن دو کارگر معدن به دلیل تخریب ورودی معدن در پی بارندگی منطقه آرامگاه فردوسی، با حضور به موقع و موثر گروه امداد و نجات آتش‌نشانی مشهد نجات یافتند.

به گزارش ایسنا،مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی وخدمات ایمنی شهرداری مشهد، نجات 11 شهروند گرفتار در حادثه سیلاب را علی‌رغم خارج بودن آن از حومه شهر، تنها بر حسب رسالت انسانی دانست واظهار کرد: اگر به طور همزمان در مناطق شهری و تحت حوزه عملیاتی آتش‌نشانی مشهد حادثه‌ای دیگر به وقوع می‌پیوست، قطعا نجات‌گران آتش‌نشانی موظف به پوشش‌دهی آن مناطق می‌بودند و این مهم توجه مسوولین استانی را می‌طلبد تا مناطق خارج از حومه شهری را همانند داخل شهر مجهز به نیروهای امدادی کنند.

خوشبختانه این حوادث هیچ‌گونه خسارات جانی در پی نداشته است.


 
 
قدردانی نایب رئیس جمعیت صلیب سرخ امریکا از اقدام جمعیت هلال احمر ایران
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٥
 

آفتاب: نایب رئیس جمعیت صلیب سرخ امریکا در پاسخ به ابراز همدردی و آمادگی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای کمک به آسیب دیدگان توفان سندی در امریکا با ارسال نامه ای از جمعیت هلال احمر ایران قدردانی کرد.

به گزارش مهر، دیوید ملتزر در پاسخ به ابراز همدردی و آمادگی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای کمک به آسیب دیدگان توفان سندی در امریکا با ارسال نامه ای از جمعیت هلال احمر ایران قدردانی کرد.

وی با ارسال نامه ای ضمن قدردانی از ابراز همدردی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با بازماندگان توفان سندی امریکا، از پیشنهاد اعزام تیم های امدادی و ارسال کمک‌ها در صورت افزایش نیازها قدردانی کرد و گفت: از طرف جمعیت صلیب سرخ آمریکا، مایلم از پیام تسلیت و همدردی شما که جهت وقوع توفان مخرب سندی در سواحل شرقی آمریکا ارسال شد، تشکر نمایم.

ما در صلیب سرخ آمریکا از تجارب و توانمندی قوی جمعیت هلال احمر ایران در پاسخگویی به سوانح آگاه هستیم. اعلام همبستگی از جمعیت‌های ملی نظیر هلال احمر ایران برای ما بسیار ارزشمند بود و از پیشنهاد اعزام تیم‌های امدادی و ارسال کمک‌ها در صورت افزایش نیازها قدردانی می نماییم.


 
 
در بهار و تابستان امسال؛ ۱۰ هزار و ۶۰۹ نفر در جاده ها جان باخته اند
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٤
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، تعداد کشته شدگان تصادفات نیمه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵.۴ درصد کاهش یافته است.
بیشترین کاهش در تلفات حوادث رانندگی با ۱۵.۸ درصد مربوط به فروردین بوده است. همچنین ۶۱.۳ درصد کشته‌های تصادفات مربوط به جاده‌های برون شهری،۲۸.۳ درصد در راه‌های درون شهری ،۹.۹ درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و محل تصادف پنج دهم درصد از این موارد نامعلوم بوده است.


 
 
سرنوشت تلخ سفر در جاده های قاتل
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٥
 

۲۹ مهر ماه اتفاق تلخی روی داد که برگ دیگری را در جنایات جاده های ایران رقم زد. به گزارش پایگاه خبری فریادگر، مرگ ۲۶ دانش آموز دختر دبیرستانی بروجنی در بازگشت از سفر کاروان راهیان نور از مناطق جنگی در محور ایذه به شهرکرد در پنج کیلومتری دهدز به طرف بروجن، حادثه ای ناگوار از هزاران حادثه ای است که در جاده های ایران رخ داده و خواهد داد. علت این حادثه سرعت غیرمجاز راننده و لغزندگی جاده اعلام شده است. مسئولین در سطوح مختلف اعم از مجلس، دولت، راهنمایی و رانندگی، بسیج به عنوان متولی این سفر و... طی اظهاراتی خواستار پیگیری عوامل این حادثه شده اند، اما به راستی چه دلیل قانع کننده ای برای این دست اتفاقات می توان ذکر کرد و دلیل این دست پدیده ها چیست؟ همزمان با این حادثه رانندگی، چهار سانحه دیگر رانندگی هم در جاده های کشور رخ داد که در مجموع در یک روز ۱۱۵ کشته و زخمی بر جای گذاشت.


 
 
به یاد مرگ دلخراش 26 تن از دخترانمان / مجیدسلیمی بروجنی
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٥
 

ساعت ۲۰ و ۴۱ دقیقه جمعه ۲۸ مهر ماه ۹۱ جاده دهدز به بروجن همه چیز آرام به نظر می‌رسد. اما به یکباره غوغایی برپا می‌شود. اتوبوس اسکانیای سفید رنگ که به خاطر نقص فنی ترمزش از کنترل راننده خارج شده غلتان غلتان بر روی تلی از خاک آرام می‌گیرد. انگار که جهنمی برپا شده است. اتوبوس به آهن پاره‌ای بیش نمی‌ماند.
دختران نوجوان همچون گل‌های پرپر شده، برخی در میان آهن پاره‌ها گیر افتاده و برخی دیگر به اطراف پرت شده‌اند. بسیاری از آنها نفس نمی‌کشند. مگر چنین چیزی می‌تواند واقعیت داشته باشد. همه چیز به خواب می‌ماند. مگر می‌شود به عقل فهماند که این گل‌های پرپر شده تا همین چند دقیقه پیش در حال بگو و بخند و شوخی با دوستانشان در اتوبوس بودند. در تاریکی شب و در دل بیابان همسفران مسافران نگون بخت ارابه مرگ به سرعت از موضوع با خبر شده و به کمک دوستانشان می‌شتابند. اما انگار که خیلی زود دیر شده است. خبر در میانه‌های شب به خانواده‌های دانش‌آموزان حادثه دیده می‌رسد. پدری که در حال صحبت با تلفن همراه دخترش بوده و به یکباره مکالمه قطع می‌شود، نگران و مضطرب به دنبال سرنوشت دخترش است. خبر به سرعت برق و باد در شهر می‌پیچید. همه آن ۲۶ نفر از خود ما بودند. همه آنها خواهران ما بودند . شهر به یکباره عزادار و ماتم زده می‌شود. حتی پیران شهر نیز چنین حادثه دردناکی را به خاطر نمی‌آورند. سحرگاه شنبه سرزمین بختیاری در سوگ عزیزانش اشک می‌ریزد و پیکرهای بی‌جان دختران مهربان‌مان در دل خاک به امانت سپرده می‌شوند.


 
 
استرس پس از سانحه
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٥
 

شرایط زندگی انسان به گونه‌ای است که گاهی آسیب و صدمه اجتناب‌ناپذیر است. رویدادها و چالش‌های زیادی در طول زندگی بر سر راه انسان‌ها قرار می‌گیرد. بدست نیاوردن شغل دلخواه، طرد شدن از جانب افراد مورد علاقه، بیمار شدن وغیره انسان را با استرس و فشار روبه رو می‌کند. معمولا ما برای این گونه صدمه‌ها آمادگی داریم و راه‌هایی هم برای مقابله با اضطراب ناشی از آنها سراغ داریم. اما گاهی رویداد استرس زا به گونه‌ای غیر‌منتظره و وحشتناک روی می‌دهد. تصادف رانندگی شدید، سقوط، جنگ، زلزله و...مواردی از این قبیل رویداد‌هایی هستند که فرد برای آنها آمادگی ندارد. عوارض انواع خاصی از آسیب‌ها و ضایعات به قدری تکان‌دهنده و با دوام است که نام و طبقه تشخیصی خاصی در روانشناسی به آنها اختصاص داده شده است و به آن « اختلال استرس پس از سانحه» می‌گویند. سه نشانه مهم در فرد مبتلا شده به اختلال پس از سانحه بدین قرارند‌:

1- شخص آسیب را در رویاها، تداعی خاطره مربوط به آن اتفاق و در خیال خود بارها مجسم می‌کند.

2- شخص نسبت به این حالت بی حسی پیدا می‌کند و از هر چیز که او را یاد آسیب وارده می‌اندازد اجتناب می‌کند.

3- شخص نشانه‌های اضطراب و انگیختگی را تجربه می‌کند که قبل از حادثه وجود نداشته‌اند، مانند مشکلات تمرکز، از جا پریدن، مشکل خواب، انفجار خشم و از این قبیل.


 
 
تصادفات پرشمار در ایران،درگفتگو با مصطفی اقلیما شهروند مسئول،دولت مسئول می خواهد
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱
 

عصر ایران؛ هومان دوراندیش - کشته شدن 26 دانش آموز بروجنی در اثر تصادف اتوبوس کاروان راهیان نور، در جاده ایذه - شهرکرد، بار دیگر بحث تلفات رانندگی را در بحث روز کرده است. متن زیر گفتگو ی عصرایران است با مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی در ایران، درباره این معضل اجتماعی.

مصطفی اقلیما مشکلات ساختاری را علت اصلی پرشمار بودن تصادفات رانندگی در ایران می داند. او با رویکرد انتقادی به رفتار مردم ایران در این زمینه موافق نیست و کمبود امکانات در مسیرهای کشور و اوضاع بد اقتصادی استرس زا برای رانندگان و نیز مشکل اساسی ناپای بندی قانونگذار به قوانین وضع شده را، علل اصلی رانندگی پرتلفات مردم ایران می داند.

اقلیما در گفتگو با عصر ایران، بد رانندگی کردن مردم ایران را معلول و کوتاهی های دولت   و سایر نهادهای مرتبط می داند. 

***

اگر بخواهیم علل تصادفات رانندگی چشمگیر در ایران را، از چشم انداز آسیب شناسی اجتماعی بررسی کنیم، جنابعالی مهمترین علل این را چه می دانید؟


 
 
دنیایی ازاندوه وغم زلزله زدگان/امروزبه یاری آنان بشتابیم...شایدفردانوبت ماباشد!
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 


 
 
روزنامه خراسان : پیاده راه؛ ایمنی و آرامش‌خاطر شهروندان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

هنگامی که در یکی از خیابان های آمستردام قدم می زنید، گاه کالسکه ای بزرگ از کنارتان عبور می کند و از بزرگسالان دعوت می کنند که لحظاتی همچون نوزاد در آن بیارامند و مشکلات و شرایط سخت اجتماعی و اقتصادی خود را فراموش کنند. این دعوت و نوع برخورد برای بسیاری از مردم خاطره انگیز و به یادماندنی است. در شهری دانشگاهی مانند شفیلد انگلستان، در محدوده معابر پیاده، هنرمندان و دانش آموختگان موسیقی از کشورهای مختلف، برای مردم برنامه اجرا می  کنند. در فرانکفورت نیز علاوه بر فعالیت های جاذب مانند معرکه گیری و شعبده بازی در فضاهای پیاده، برنامه های هنری نیز به اجرا در می آید. حضور هنرمندان، نوازندگان و خوانندگان از سراسر کشور و یا سایر کشورها و... می تواند بخشی از فعالیت ها در معابر پیاده باشد. در بسیاری از شهرها نیز مانند آمستردام، برای ایجاد جاذبه و فضای فرح بخش، ارکسترهای شهرداری ها یا مدارس در معابر پیاده برای مردم می نوازند.


 
 
بوسه ای که این مرد را مشهور کرد ! + عکس... مشهور به بوسه زندگی و نجات انسان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

عکسی تاریخی که در 26 جولای 1967 توسط روکو مورابیتو گرفته شد، بعدها و در سال 1968، جایزه معتبر پلیتزر را به عکاسش پیشکش کرد. عکسی ماندگار که به بوسه زندگی معروف شد، بازتابی گسترده در دنیا داشت. راندال شامپیون، که یک سیم چین بود، با لمس سیم برق فشار قوی، بیهوش در میان زمین و آسمان معلق مانده بود.در این حال، همکارش، تامسون به سرعت خود را به او رساند و تنفس دهان به دهان را آغاز کرد. او این کار را آن قدر ادامه داد تا تنفس راندال بازگشت و او جانی دوباره گرفت. شاید اگر آن روز تامسون کمی دیرتر خود را به همکارش می رساند، او دیگر به زندگی باز نمی گشت. به همین دلیل این عکس به بوسه زندگی معروف شد.


 
 
گسترش فرهنگ ایمنی و خودامدادی تنها راهبرد کنترل و پیشگیری از سوانخ می باشد
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 


 
 
سید حسن و تفسیر عرفانی از آتش نشانان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

آفتاب: حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در جمع جمعی از آتش نشانان استان تهران، ضمن خوشامدگویی به آنها اظهار داشت: یکی از بحث هایی که در مباحث عرفانی مطرح است، این بحث است که همه مردم مظهر یکی از اسماء خدا هستند؛ برخی مظهر جمال و برخی مظهر جلال .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، وی افزود: شغل ها هم هر کدام به نوعی مظهر اسماء الهی هستند؛ مثلا آن کس که رزق مردم را در دست دارد مظهر "یا رازق" است و آن کس که امنیت مردم در دست اوست، اگر کار خود را به درستی انجام دهد مظهر اسم آمن خواهد بود. شغل آتش نشانی هم می تواند مظهر چندین اسم الهی از جمله "سلام" باشد که آرامش بخش و سلامت بخش است.

سید حسن خمینی ادامه داد: اگر لحظه ای انسان توجه داشته باشد می بیند که می تواند بسیاری از آتش ها را، چه آتش جان و چه آتش در مال، را بنشاند و لذا شما آتش نشانان قدر کاری را که می کنید بدانید، زیرا کمک کردن به مردم و اینکه آنها را به سلام و آرامش رساند، ارزش کمی ندارد. روایات زیادی نیز از معصومین(ع) وجود دارد که برای کارهایی که به داد مردم می رسد اجر زیادی وجود دارد.

وی یادآور با اشاره به اینکه تعداد زیادی از آتش نشانان حاضر در این دیدار را جوانان تشکیل می دهند، گفت: شما اگر قصد قربت کنید، هر لحظه کارتان مانند نماز و روزه است و یاد خدا در کار می تواند اجر اخروی زیادی داشته باشد.

یادگار امام خطاب به آتش نشانان، افزود: شما وقتی ماموریتی می روید که خطرناک هم هست، این را در نظر داشته باشد که به خاطر خدا کار را انجام دهید. اگر اینگونه باشد هزاران معضل از روح و جانتان رفع می شود و برای این دنیایتان، فرزندانتان و آخرتتان اثر بالایی دارد.


 
 
مانور زلزله ۷ استان در ۷ روستای شیروان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

خراسان شمالی روی گسل زلزله قرار دارد و سالانه بیش از 100 زمین لرزه در مقیاس های مختلف در آن به وقوع می پیوندد.آموزش، اصلی ترین موضوع در پیشگیری از بروز خسارت های مالی و جانی در این قبیل حوادث پیش بینی نشده است. از این رو جمعیت هلال احمر و اداره کل مدیریت بحران استان با برگزاری مانور منطقه ای زلزله در استان، تلاش کردند بخشی از آموزش ها را به مردم منتقل کنند. این مانور روز گذشته با حضور 7 استان کشور در 7 روستای شهرستان شیروان و با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی برگزار شد. امید که این مانور توانسته باشد به اهداف برگزاری آن نایل آید.


 
 
روحیه ازخودگذشتگی،آمادگی جسمانی و مهارت فنی ودانش روز 3 ویژگی آتش نشانان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

معاون خدمات شهری شهردار تهران از ورود 120 خودروی سنگین ویژه آتش‌نشانی به ناوگان خودرویی آتش‌نشانی تهران و نیز افزایش سرانه فضای سبز شهروندان تهرانی به 15 متر مربع برای هر فرد تا پایان امسال خبر داد.

عبداللهی با اشاره به هفتم مهر و روز آتش‌نشانی اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت ما در سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران وضعیتی مطلوب است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرمص) که می‌فرمایند کسی که دسته‌ای از مسلمانان را از خطر سیل، حوادث، آتش‌سوزی و... نجات دهد بهشت بر او واجب می‌شود گفت: آتش‌نشانی تهران در این راستا 37 شهید و 120 جانباز را تقدیم کرده است.

وی با بیان اینکه سازمان آتش‌نشانی با هدف اصلی نجات جان و اموال انسان‌ها تشکیل شده گفت: یک آتش‌نشان در بحرانی‌ترین و مشکل‌ترین زمان به یاری و کمک حادثه دیدگان می‌شتابد.

وی داشتن روحیه ایثارگری و از خود گذشتگی، آمادگی جسمانی و قدرت بدنی و مهارت فنی و تخصصی دانش روز را سه ویژگی مهم آتش‌نشانان برشمرد و گفت: آتش‌نشانان درست در زمانی که همه مشغول فرار از صحنه‌های حوادث هستند با عشق و علاقه خود را به آتش می‌زنند و برای نجات جان و اموال مردم خود را به خطر می‌اندازند که این امر ستودنی است.


 
 
تمرین عملیات نجات در شرایط اضطراری در شانگهای چین.(رویترز)
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٦
 


 
 
مانور زنان آتش نشان در تهران
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٦
 


 
 
اعلام فراگیرترین آسیبهای اجتماعی پایتخت
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳
 

 

آفتاب: رضا جایگیری با اشاره به آخرین وضعیت تدوین اطلس آسیبهای اجتماعی پایتخت گفت: موضوع آسیبهای اجتماعی فرایندی جاری است که نمی توان درنقطه ای آن را آغاز و بعد طی فرایندی آن را به پایان رساند زیرا هر روز در حال تغییر است و هیچگاه تمامی ندارد.

ثبت روزانه اطلاعات آسیبهای اجتماعی پایتخت

وی ادامه داد: باید اطلاعات آسیبهای اجتماعی روز آمد شود و ما هر روز اطلاعات جدید را ثبت می کنیم. در حال حاضر نیز پایه شکل گیری بانک آسیبهای اجتماعی ایجاده شده است.

جایگیری اضافه کرد: فضاهای بی دفاع شهری و نقاط پر آسیب و عوامل موثر بر آسیبهای شهر در این بانک تدوین می شود و عملیات تحلیل اطلاعات نیز در حال انجام است.

وی با اشاره به راه اندازی رصد خانه آسیبهای اجتماعی پایتخت که سال گذشته ایجاد شد گفت: این رصد خانه وظیفه اش کنترل و گزارش تغییرات آسیبهای اجتماعی شهر است و پیش بینی می کند که آسیبها چه روندی را طی می کنند و ما برای پیشگیری چه راهکارهایی را باید اجرایی کنیم.

به گفته جایگیری، تکمیل این رصد خانه نیازمند کمک و حمایت تمامی دستگاههای مسئول در زمینه آسیبهای اجتماعی است.


 
 
پدیده نادر «گردباد آتش»+عکس
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳٠
 

یک فیلمساز موفق به تهیه تصاویری از پدیده نادر گردباد آتش به ارتفاع 30 متر در یکی از مناطق دورافتاده استرالیا شده است.

به گزارش ایسنا، بر خلاف گردبادهای گرد و غبار که حرارت خود را از نور خورشید بدست می آورند، گردبادهای آتشین با استفاده از آتش سوزی های موجود بر روی زمین و ترکیب با هوای گرم، ستون های عظیم آتش را شکل می دهند.

گردباد آتش جزو یکی از پدیده های طبیعی بسیار شایع محسوب می شود، اما کمتر توسط انسان مشاهده شده است و یکی از دلایل این مسأله، وقوع این پدیده در قلب آتش سوزی جنگلها عنوان می‌شود.

پروفسور «مارک ویسوکی» متخصص علوم جوی دانشگاه کورنل تأکید می کند: این پدیده بیش از آنکه به گردباد شبیه باشد، مانند ستونی از رشته های آتش یا گرداب های آتشین هستند.


 
 
(تصاویر) نزدیک شدن سرما و بارندگی به مناطق زلزله‌زده
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧
 

با نزدیک شدن به فصل بارندگی و سرما ضرورت تسریع بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی بیش از پیش وجود دارد.

به گزارش فرارو  به نقل از ایسنا، در حالی که یک هفته به آغاز فصل پاییز و بارندگی‌ها مانده است؛ ضرورت اقدام عاجل‌تر برای اسکان موقت زلزله‌زدگان و ورود کانکس به این مناطق احساس می شود.
این روزها و با توجه به سردی هوا در مناطق کوهستانی آذربایجان‌شرقی چادرهای امدادی هلال‌احمر جوابگوی سرمای صفر درجه منطقه نخواهد بود و استقرار کانکس‌های آهنی  می تواند مردم بی‌خانمان این منطقه را از سرمای محافظت کند.
در همین رابطه عکس هایی در خبرگزاری فارس و ایرنا منتشر شده است که مشقات بارندگی و سرما در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی برای زلزله زدگان را نشان می دهد.

 
 
میانگین کشته‌های تصادفات رانندگی در ایران اعلام شد
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧
 
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گفت: میانگین کشته‌های تصادفات رانندگی در کشور به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه از میانگین آسیا کمتر شده است.
به گزارش ایسنا، سردار اسکندر مومنی روز دوشنبه در مراسم " بازدید وابستگان نظامی 35 کشور جهان از مرکز مانیتورینگ پلیس راهور ناجا"، با اشاره به اینکه سالانه یک میلیون و 300 هزار نفر در تصادفات رانندگی در دنیا کشته می‌شوند، گفت: سهم ایران از این رقم حدود 20 هزار نفر است.
وی با اشاره به کاهش قابل توجه کشته‌های تصادفات رانندگی طی سالهای گذشته در ایران، تاکید کرد: بر این اساس در حالی که شش سال قبل به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه 23 نفر در جاده‌های کشور کشته می‌شدند، این رقم هم اکنون به 8،1 نفر کاهش یافته است.

 
 
ترافیک سنگین در جاده شمال در آخرین تعطیلات تابستان ۹۱
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 

گردشگری - آخرین فرصت تعطیلات تابستان 91، با هجوم دوباره مردم برای سفر به استان های شمالی همراه شده است.

سرهنگ رضا سلبی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل پلیس راهنمایی و رانندگی، گفته ترافیک سنگین در جاده های هراز و چالوس حاکم است.


 
 
انفجار گاز به دلیل سقوط جرثقیل ۹۰ تنی
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 

حوادث - سست بودن زمین در مجاورت محل گودبرداری شده منجر به سقوط تعدادی از اتاقک های اسکان کارگران و سقوط جرثقیل 90 تنی شد.


 
 
خسارت های سیل در۵استان؛از بین رفتن باغات، تلف شدن دام ها، گرفتاری بیش از 700نفر
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 


حوادث - جاری شدن سیلاب در استان‌های گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی‌، اردبیل و زنجان موجب آبگرفتگی صد ها واحد مسکونی و تجاری شد و خساراتی به بار آورد.

به گزارش خبرآنلاین، دیروز آمار تلفات ناشی از سیل و طوفان در شهرستانهای گرمی و مشگین شهر به 3 نفر رسید، این در حالی است که سیل چند چادر زلزله زدگان در روستای بیلوردی هریس آذربایجان شرقی را با خود برد. (اینجا بخوانید)


 
 
دو انبار کارخانه داروسازی خوارزمی در آتش سوخت
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 

حوادث - در یک آتش سوزی گسترده و بزرگ که در کیلومتر 10 جاده مخصوص کرج، شهرک استقلال اتفاق افتاد، دو انبار بزرگ دارو و مواد شیمیایی کارخانه داروسازی خوارزمی طعمه شعله های آتش شد و خسارت سنگینی ببار آورد.


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →