بنیاد آموزش، ایمنی و پیش گیری از اثرات سوانح ( آپ )

منابع اصلی مدیریت امداد و نجات: 1- سوانح و رابطه آن باتوسعه و برنامه ریزی 2- برنامه ریزی و نقش آن در پیشگیری از سوانح

روزنامه خراسان : پیاده راه؛ ایمنی و آرامش‌خاطر شهروندان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

هنگامی که در یکی از خیابان های آمستردام قدم می زنید، گاه کالسکه ای بزرگ از کنارتان عبور می کند و از بزرگسالان دعوت می کنند که لحظاتی همچون نوزاد در آن بیارامند و مشکلات و شرایط سخت اجتماعی و اقتصادی خود را فراموش کنند. این دعوت و نوع برخورد برای بسیاری از مردم خاطره انگیز و به یادماندنی است. در شهری دانشگاهی مانند شفیلد انگلستان، در محدوده معابر پیاده، هنرمندان و دانش آموختگان موسیقی از کشورهای مختلف، برای مردم برنامه اجرا می  کنند. در فرانکفورت نیز علاوه بر فعالیت های جاذب مانند معرکه گیری و شعبده بازی در فضاهای پیاده، برنامه های هنری نیز به اجرا در می آید. حضور هنرمندان، نوازندگان و خوانندگان از سراسر کشور و یا سایر کشورها و... می تواند بخشی از فعالیت ها در معابر پیاده باشد. در بسیاری از شهرها نیز مانند آمستردام، برای ایجاد جاذبه و فضای فرح بخش، ارکسترهای شهرداری ها یا مدارس در معابر پیاده برای مردم می نوازند.


 
 
بوسه ای که این مرد را مشهور کرد ! + عکس... مشهور به بوسه زندگی و نجات انسان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

عکسی تاریخی که در 26 جولای 1967 توسط روکو مورابیتو گرفته شد، بعدها و در سال 1968، جایزه معتبر پلیتزر را به عکاسش پیشکش کرد. عکسی ماندگار که به بوسه زندگی معروف شد، بازتابی گسترده در دنیا داشت. راندال شامپیون، که یک سیم چین بود، با لمس سیم برق فشار قوی، بیهوش در میان زمین و آسمان معلق مانده بود.در این حال، همکارش، تامسون به سرعت خود را به او رساند و تنفس دهان به دهان را آغاز کرد. او این کار را آن قدر ادامه داد تا تنفس راندال بازگشت و او جانی دوباره گرفت. شاید اگر آن روز تامسون کمی دیرتر خود را به همکارش می رساند، او دیگر به زندگی باز نمی گشت. به همین دلیل این عکس به بوسه زندگی معروف شد.


 
 
گسترش فرهنگ ایمنی و خودامدادی تنها راهبرد کنترل و پیشگیری از سوانخ می باشد
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 


 
 
سید حسن و تفسیر عرفانی از آتش نشانان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

آفتاب: حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در جمع جمعی از آتش نشانان استان تهران، ضمن خوشامدگویی به آنها اظهار داشت: یکی از بحث هایی که در مباحث عرفانی مطرح است، این بحث است که همه مردم مظهر یکی از اسماء خدا هستند؛ برخی مظهر جمال و برخی مظهر جلال .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، وی افزود: شغل ها هم هر کدام به نوعی مظهر اسماء الهی هستند؛ مثلا آن کس که رزق مردم را در دست دارد مظهر "یا رازق" است و آن کس که امنیت مردم در دست اوست، اگر کار خود را به درستی انجام دهد مظهر اسم آمن خواهد بود. شغل آتش نشانی هم می تواند مظهر چندین اسم الهی از جمله "سلام" باشد که آرامش بخش و سلامت بخش است.

سید حسن خمینی ادامه داد: اگر لحظه ای انسان توجه داشته باشد می بیند که می تواند بسیاری از آتش ها را، چه آتش جان و چه آتش در مال، را بنشاند و لذا شما آتش نشانان قدر کاری را که می کنید بدانید، زیرا کمک کردن به مردم و اینکه آنها را به سلام و آرامش رساند، ارزش کمی ندارد. روایات زیادی نیز از معصومین(ع) وجود دارد که برای کارهایی که به داد مردم می رسد اجر زیادی وجود دارد.

وی یادآور با اشاره به اینکه تعداد زیادی از آتش نشانان حاضر در این دیدار را جوانان تشکیل می دهند، گفت: شما اگر قصد قربت کنید، هر لحظه کارتان مانند نماز و روزه است و یاد خدا در کار می تواند اجر اخروی زیادی داشته باشد.

یادگار امام خطاب به آتش نشانان، افزود: شما وقتی ماموریتی می روید که خطرناک هم هست، این را در نظر داشته باشد که به خاطر خدا کار را انجام دهید. اگر اینگونه باشد هزاران معضل از روح و جانتان رفع می شود و برای این دنیایتان، فرزندانتان و آخرتتان اثر بالایی دارد.


 
 
مانور زلزله ۷ استان در ۷ روستای شیروان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

خراسان شمالی روی گسل زلزله قرار دارد و سالانه بیش از 100 زمین لرزه در مقیاس های مختلف در آن به وقوع می پیوندد.آموزش، اصلی ترین موضوع در پیشگیری از بروز خسارت های مالی و جانی در این قبیل حوادث پیش بینی نشده است. از این رو جمعیت هلال احمر و اداره کل مدیریت بحران استان با برگزاری مانور منطقه ای زلزله در استان، تلاش کردند بخشی از آموزش ها را به مردم منتقل کنند. این مانور روز گذشته با حضور 7 استان کشور در 7 روستای شهرستان شیروان و با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی برگزار شد. امید که این مانور توانسته باشد به اهداف برگزاری آن نایل آید.


 
 
روحیه ازخودگذشتگی،آمادگی جسمانی و مهارت فنی ودانش روز 3 ویژگی آتش نشانان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸
 

معاون خدمات شهری شهردار تهران از ورود 120 خودروی سنگین ویژه آتش‌نشانی به ناوگان خودرویی آتش‌نشانی تهران و نیز افزایش سرانه فضای سبز شهروندان تهرانی به 15 متر مربع برای هر فرد تا پایان امسال خبر داد.

عبداللهی با اشاره به هفتم مهر و روز آتش‌نشانی اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت ما در سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران وضعیتی مطلوب است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرمص) که می‌فرمایند کسی که دسته‌ای از مسلمانان را از خطر سیل، حوادث، آتش‌سوزی و... نجات دهد بهشت بر او واجب می‌شود گفت: آتش‌نشانی تهران در این راستا 37 شهید و 120 جانباز را تقدیم کرده است.

وی با بیان اینکه سازمان آتش‌نشانی با هدف اصلی نجات جان و اموال انسان‌ها تشکیل شده گفت: یک آتش‌نشان در بحرانی‌ترین و مشکل‌ترین زمان به یاری و کمک حادثه دیدگان می‌شتابد.

وی داشتن روحیه ایثارگری و از خود گذشتگی، آمادگی جسمانی و قدرت بدنی و مهارت فنی و تخصصی دانش روز را سه ویژگی مهم آتش‌نشانان برشمرد و گفت: آتش‌نشانان درست در زمانی که همه مشغول فرار از صحنه‌های حوادث هستند با عشق و علاقه خود را به آتش می‌زنند و برای نجات جان و اموال مردم خود را به خطر می‌اندازند که این امر ستودنی است.


 
 
تمرین عملیات نجات در شرایط اضطراری در شانگهای چین.(رویترز)
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٦
 


 
 
مانور زنان آتش نشان در تهران
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٦
 


 
 
اعلام فراگیرترین آسیبهای اجتماعی پایتخت
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳
 

 

آفتاب: رضا جایگیری با اشاره به آخرین وضعیت تدوین اطلس آسیبهای اجتماعی پایتخت گفت: موضوع آسیبهای اجتماعی فرایندی جاری است که نمی توان درنقطه ای آن را آغاز و بعد طی فرایندی آن را به پایان رساند زیرا هر روز در حال تغییر است و هیچگاه تمامی ندارد.

ثبت روزانه اطلاعات آسیبهای اجتماعی پایتخت

وی ادامه داد: باید اطلاعات آسیبهای اجتماعی روز آمد شود و ما هر روز اطلاعات جدید را ثبت می کنیم. در حال حاضر نیز پایه شکل گیری بانک آسیبهای اجتماعی ایجاده شده است.

جایگیری اضافه کرد: فضاهای بی دفاع شهری و نقاط پر آسیب و عوامل موثر بر آسیبهای شهر در این بانک تدوین می شود و عملیات تحلیل اطلاعات نیز در حال انجام است.

وی با اشاره به راه اندازی رصد خانه آسیبهای اجتماعی پایتخت که سال گذشته ایجاد شد گفت: این رصد خانه وظیفه اش کنترل و گزارش تغییرات آسیبهای اجتماعی شهر است و پیش بینی می کند که آسیبها چه روندی را طی می کنند و ما برای پیشگیری چه راهکارهایی را باید اجرایی کنیم.

به گفته جایگیری، تکمیل این رصد خانه نیازمند کمک و حمایت تمامی دستگاههای مسئول در زمینه آسیبهای اجتماعی است.


 
 
پدیده نادر «گردباد آتش»+عکس
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳٠
 

یک فیلمساز موفق به تهیه تصاویری از پدیده نادر گردباد آتش به ارتفاع 30 متر در یکی از مناطق دورافتاده استرالیا شده است.

به گزارش ایسنا، بر خلاف گردبادهای گرد و غبار که حرارت خود را از نور خورشید بدست می آورند، گردبادهای آتشین با استفاده از آتش سوزی های موجود بر روی زمین و ترکیب با هوای گرم، ستون های عظیم آتش را شکل می دهند.

گردباد آتش جزو یکی از پدیده های طبیعی بسیار شایع محسوب می شود، اما کمتر توسط انسان مشاهده شده است و یکی از دلایل این مسأله، وقوع این پدیده در قلب آتش سوزی جنگلها عنوان می‌شود.

پروفسور «مارک ویسوکی» متخصص علوم جوی دانشگاه کورنل تأکید می کند: این پدیده بیش از آنکه به گردباد شبیه باشد، مانند ستونی از رشته های آتش یا گرداب های آتشین هستند.


 
 
(تصاویر) نزدیک شدن سرما و بارندگی به مناطق زلزله‌زده
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧
 

با نزدیک شدن به فصل بارندگی و سرما ضرورت تسریع بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی بیش از پیش وجود دارد.

به گزارش فرارو  به نقل از ایسنا، در حالی که یک هفته به آغاز فصل پاییز و بارندگی‌ها مانده است؛ ضرورت اقدام عاجل‌تر برای اسکان موقت زلزله‌زدگان و ورود کانکس به این مناطق احساس می شود.
این روزها و با توجه به سردی هوا در مناطق کوهستانی آذربایجان‌شرقی چادرهای امدادی هلال‌احمر جوابگوی سرمای صفر درجه منطقه نخواهد بود و استقرار کانکس‌های آهنی  می تواند مردم بی‌خانمان این منطقه را از سرمای محافظت کند.
در همین رابطه عکس هایی در خبرگزاری فارس و ایرنا منتشر شده است که مشقات بارندگی و سرما در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی برای زلزله زدگان را نشان می دهد.

 
 
میانگین کشته‌های تصادفات رانندگی در ایران اعلام شد
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧
 
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گفت: میانگین کشته‌های تصادفات رانندگی در کشور به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه از میانگین آسیا کمتر شده است.
به گزارش ایسنا، سردار اسکندر مومنی روز دوشنبه در مراسم " بازدید وابستگان نظامی 35 کشور جهان از مرکز مانیتورینگ پلیس راهور ناجا"، با اشاره به اینکه سالانه یک میلیون و 300 هزار نفر در تصادفات رانندگی در دنیا کشته می‌شوند، گفت: سهم ایران از این رقم حدود 20 هزار نفر است.
وی با اشاره به کاهش قابل توجه کشته‌های تصادفات رانندگی طی سالهای گذشته در ایران، تاکید کرد: بر این اساس در حالی که شش سال قبل به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه 23 نفر در جاده‌های کشور کشته می‌شدند، این رقم هم اکنون به 8،1 نفر کاهش یافته است.

 
 
ترافیک سنگین در جاده شمال در آخرین تعطیلات تابستان ۹۱
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 

گردشگری - آخرین فرصت تعطیلات تابستان 91، با هجوم دوباره مردم برای سفر به استان های شمالی همراه شده است.

سرهنگ رضا سلبی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل پلیس راهنمایی و رانندگی، گفته ترافیک سنگین در جاده های هراز و چالوس حاکم است.


 
 
انفجار گاز به دلیل سقوط جرثقیل ۹۰ تنی
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 

حوادث - سست بودن زمین در مجاورت محل گودبرداری شده منجر به سقوط تعدادی از اتاقک های اسکان کارگران و سقوط جرثقیل 90 تنی شد.


 
 
خسارت های سیل در۵استان؛از بین رفتن باغات، تلف شدن دام ها، گرفتاری بیش از 700نفر
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 


حوادث - جاری شدن سیلاب در استان‌های گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی‌، اردبیل و زنجان موجب آبگرفتگی صد ها واحد مسکونی و تجاری شد و خساراتی به بار آورد.

به گزارش خبرآنلاین، دیروز آمار تلفات ناشی از سیل و طوفان در شهرستانهای گرمی و مشگین شهر به 3 نفر رسید، این در حالی است که سیل چند چادر زلزله زدگان در روستای بیلوردی هریس آذربایجان شرقی را با خود برد. (اینجا بخوانید)


 
 
دو انبار کارخانه داروسازی خوارزمی در آتش سوخت
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 

حوادث - در یک آتش سوزی گسترده و بزرگ که در کیلومتر 10 جاده مخصوص کرج، شهرک استقلال اتفاق افتاد، دو انبار بزرگ دارو و مواد شیمیایی کارخانه داروسازی خوارزمی طعمه شعله های آتش شد و خسارت سنگینی ببار آورد.


 
 
پژوهشگران درباره عوارض ناشی از افزایش آلودگی صوتی هشدار دادند
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 

سازمان بهداشت جهانی در خصوص پیامدهای آلودگی صوتی بر سلامت انسان هشدار داد. به گزارش خبرآنلاین به نقل از شبکه تلویزیونی یورونیوز،در طول روز از هر سه نفر یک نفر در معرض سر و صدا قرار دارد و از هر پنج نفر یکی به علت صداهای آزار دهنده با مشکلات حاد رو به رو است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، خوابیدن در سرو صدای بالای پنجاه و پنج دسی‌بل ممکن است موجب اختلال در شنوایی و مشکلات مغزی شود. سر و صدایی که از طریق تردد خودروها ایجاد می شود خطرناک تر است. به همین علت بسیاری از شهرها عایق صوتی ویژه ای برای آسفالت خود تهیه می کنند


 
 
آلودگی‌های صوتی روح و روان ساکنان کلان شهرها را فرسوده کرده است
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳
 

در حالی که تراز صوتی تهران در روز ۸۵ و در شب ۷۵ دسی بل می باشد. کارشناسان منابع متحرک مثل خودروها، موتورسیکلت و پرواز هواپیما در کلان شهرها را از عوامل ایجاد آلودگی صوتی می دانند و بر ضرورت اجرای طرح  جامع کاهش آلودگی در کلان شهرها تاکید دارند.

سال گذشته رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم محیط زیست از بررسی «طرح جامع کاهش آلودگی صوتی» به خراسان خبر داد و گفت: این طرح برای اجرا در بازه زمانی پنج ساله طراحی و تدوین شده است، با آن که این طرح سال گذشته به دولت ارسال شده است اما هنوز از اجرای آن خبری نیست.

حال این سوال مطرح می شود که میزان آلودگی صوتی در کلان شهرها چگونه است و این معضل چه تاثیری بر سلامت افراد دارد و دیگر کشورها چه اقداماتی برای کاهش آلودگی صوتی انجام داده اند و سوال دیگر این که هم اکنون این طرح در چه مرحله ای است؟


 
 
بافت‌های فرسوده، فرصت یا تهدید
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۳
 

 

بافت‌های فرسوده درون‌شهری حاصل توسعه شهری در قسمت‌هایی با مزیت‌های نسبی، حاشیه شهرها و شهرک‌ها و توقف نو‌سازی بخش‌هایی از شهر به واسطه برنامه‌ریزی‌های آینده است.

بافت‌های فرسوده حاصل همجواری مردم طی سال‌های متمادی، ایجاد روابط فرهنگی اجتماعی و روابط نانوشته بین ساکنان محلات است؛ مردمی که به واسطه قدیمی بودن مسکن و محل کسب و کار، فاقد امکانات مناسب شبکه حمل ونقل و دارای پتانسیل خطرات ناشی از آثار حوادثی همچون زلزله، سیل و آتش‌سوزی و در عوض بهره‌بردار از خدمات شهری چون برق، آب، تلفن و گاز در دل شهرها و ارتباط نزدیک با مراکز اداری، خدماتی و امکانات زیربنایی در محلات نوساز هستند.

ساکنان این مناطق طی سال‌ها زندگی توانسته‌اند رابطه خود را با محل کار و اشتغال، نقل و انتقالات، روابط خانوادگی، اجتماعی و سیاسی را شکل دهند اما به دلیل فرسودگی محل سکونت وکسب و کار خود امیدی به زندگی در آن منطقه نداشته و تلاشی نیز در جهت نوسازی یا تعمیرات اساسی محل زندگی خود به دلیل ممنوعیت‌های ایجاد شده توسط مراکز سیاستگذاری توسعه شهری نمی‌کنند و این امر تاثیر منفی در روح و روان و روابط اجتماعی فرهنگی آنها گذاشته است و این تهدیدی از منظر آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شود.


 
 
پرویز پرستویی خبرداد / ساخت خانه فرهنگ و مرکز مددکاری برای زلزله زدگان
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٢
 

     به گزارش ستاد کمک‌رسانی سینماگران به زلزله‌زدگان آذری، پرویز پرستویی یکی از اعضای این ستاد با اعلام این خبر گفت: «بعد از بازدیدی که از مناطق زلزله‌زده داشتیم و صحبت با بازمانده‌ها و مسئولان محلی با توجه به این که اکثر اقدامات اورژانسی اولیه و کمک‌های فوری مورد نیاز به غیر از اسکان انجام شده که البته اسکان بازماندگان با توجه به آب و هوای منطقه امر بسیار ضروری و فوری است، به نظر می‌رسد آن چیزی که کمتر مورد توجه قرار گرفته توجه به مسائل روحی و روانی و خلاء‌های عاطفی است که بازماندگان به تدریج دچار آن خواهند شد.»

    این بازیگر افزود: «فعالیت سینماگران و سفرشان به منطقه بیشتر به منظور ابراز همدردی با بازماندگان و همچنین حرکتی نمادین برای جلب بیش از پیش افکار عمومی به این موضوع است. در کنار این امر مهم جامعه اصناف سینمایی از محل حمایت‌های به عمل آمده و منابعی که از طریق مردم و هنرمندان در اختیار قرار گرفته تصمیم به احداث یک خانه فرهنگ و مرکز مشاوره و مددکاری گرفت.»


 
 
آتش نشانان قهرمانان خاموش و نماد شجاعت و پیشگامی در نجات جان انسان های گرفتار
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۱
 


 
 
تأملی بر ارتباط سرمایه اجتماعی و سلامت شهری با تاکید بر مدیریت شهری
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۸:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۱
 

چکیده  
    سرمایه اجتماعی مجموعه ای از هنجارهای اجتماعی  است که از طریق ارتباط متقابل شهروندان با مجموعه مدیریت شهری ایجاد می شود، بر این اساس، مدیریت شهری باید سلامت اجتماعی ، روانی، جسمی و... شهروندان را تأمین نماید.چنین فعالیتی باعث افزایش احساس مسئولیت وجدان شهروندان برای حفظ سلامت شهری می گردد. سلامت شهری وسرمایه  اجتماعی از طریق تعامل و کنش های متقابلی که مجریان  با شهروندان دارند؛ منجربه بسط هنجارهای اجتماعی سلامت در اذهان شهروندان می گردد. ارتباط سرمایه اجتماعی با سلامت شهری شهروندان از طریق پارامترهایی چون اعتماد و تعامل متقابل،افزایش روح جمعی نسبت به آینده شکل می گیرد. در ایران به خاطر  سیاست زدگی غلط مدیران این ارتباط  تاحدی به هدر رفته است.  هدف از ارتباط این دو پدیده تدوام تعامل شهروندان و مسئولان  برای کاهش هزینه های بی جهت در مورد سلامت شهری و تقویت هنجارهای موثر بر  سلامتی است. این هدف همراه با نظارت مستمر و نهادینه کردن ارزش های سلامتی در اذهان شهروندان شکل می گیرد. سرمایه اجتماعی از طریق تأثیرات بافتی و ترکیبی بر سلامتی و طول عمر شهروندان در قالب الگوهای دوستی،آسودگی و اعتماد اجتماعی شهروندان با یکدیگر، تماس اجتماعی با دوستان و رفع فشارهای روحی و کاهش احساس ناتوانی از داشتن سلامت، و... شکل می گیرد.


 
 
اختصاص 70 درصد اعتبارات جمعیت هلال‌احمر به برنامه امداد و نجات
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۱
 

     هر جامعه‌ای بالقوه در معرض مخاطرات طبیعی و انسان ساخت قرار دارد. اگر مخاطره‌ای منجر به تلفات انسانی و خسارات مادی شود در آن صورت ما با بحران روبه‌رو هستیم. با توجه به الگوهای رشد جمعیت و توسعه جوامع، وقوع بحران‌ها در مقایسه با گذشته سیر صعودی پیدا کرده است و از آنجایی که همه جوامع به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به علت وقوع بحران‌ها متضرر می‌شوند، آمادگی و پیشگیری نقش مهمی در کاهش درجه آسیب‌پذیری جامعه دارد.

   تجربیات حاصل از وقوع بحران‌ها و بلایا در ایران و جهان نشان داده است که هر چند سازمان‌ها، نهادها و مؤسسه‌های امدادی دولتی و غیردولتی، آمادگی کافی و لازم برای حضور و اقدام به موقع در صحنه‌های آسیب ناشی از بلایا و سوانح را دارند اما به دلایل گوناگون از جمله نبود هماهنگی بین بخش‌ها، تعریف نشدن سامانه فرماندهی سیستم در سازمان‌ها، شفاف نبودن حدود و اختیارات سازمانی، فقدان رهبری متمرکز، اطلاعات ناکافی مدیران درباره علم مدیریت بحران، باعث شده که کشورها در مواجه بلایا ، احساس ضعف و ناتوانی کنند.

این موضوع باعث شده تا برای مواجه صحیح با بلایا و پاسخگویی به آن با توجه به استانداردهای جهانی، نیاز به نهادها یا سازمان‌های امدادی مشخص و نهادینه کردن مدیریت بحران در سیستم‌های علمی و اجرایی داشته باشیم.

    جمعیت هلال احمر یکی از نهادهای مسؤول و دخیل در امور مربوط به امداد و نجات است که با تشکیل پایگاه‌های امداد و نجات جاده‌ای ، هوایی، ریلی، دریایی، کوهستانی و استفاده از امدادگران و داوطلبان متخصص و امکانات و تجهیزات، در راستای وظایف بشر دوستانه و به عنوان معین دولت، به افراد حادثه دیده کمک می‌کند. در این رابطه، با توسعه و تقویت بیش از 300 پایگاه امداد و نجات و بیش از 350 شعبه، به مراقبت‌های پیش- بیمارستانی و رهاسازی حادثه‌دیدگان و تثبیت موقعیت آنان می‌پردازد. (امداد: آن دسته از اقدام‌هایی که برای اسکان اضطراری، تغذیه و حمایت‌های روانی آسیب‌دیدگان حوادث از سوی امدادگران جمعیت هلال‌احمر ارایه می‌شود. نجات: مجموعه فعالیت‌هایی است که توسط نجات‌گران برای رهاسازی علمی مصدوم از صحنه‌ آسیب (به‌ طور مثال از داخل خودرو)، تثبیت وضعیت بالینی، پایدار کردن علائم حیاتی و ارایه‌ کمک‌های اولیه صورت می‌گیرد.)


 
 
اهداف آموزشی بلند مدت / فرآیند تهیه برنامه اجرایی حوادث غیر مترقبه
نویسنده : حمید رضا موحدی زاده - ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۱
 

 


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →